Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Rectodelt čepići ili Pulmicort Repsule?

Pastrva

Dragi doktore, imam kćerku staru 3.god koja ima česte larigitise,pa završimo na injekcijama kod pedijatra,. Čitajući po Vašim odgovorima primjetila sam da savjetujete da se kod laringitisa primjenjuju inhalacije Pulmicortom,te sam pedijatra zamolila da nam napiše privatni recept,da nabavimo taj lijek.
On je to odbio kazavši da on često pohodi vaša predavanja te da vi preporučujete Rectodel čepiče koji su bolji i učinkovitiji od Pulmicorta.
Mi smo sada nabavili te čepiče i kod slijedečeg napada čemo ih koristiti.
Možete mi reći koja je razloka između Rectodel čepića i Pulmicorta? Koiko često mogu davati čepiće( u pakiranju su 4 komada)? I kako nabaviti Pulmicort kada mi ga pedijatar ne želi prepisati,jer je Rectodelt navodno bolji!

Unaprijed hvala!

Darko Richter, dr. med.

Ja o Rectodeltu nikada nisam predavao, baš nikada. Jedanput sam vodio stručni sastanak pedijatara i ljekarnika na temu Rectodelta, ali predavali su drugi.
Rectodelt je ovdje registriran, to je kortikosteroid u obliku supozitorija, i odličan je za akutni larinigitis. Možete dati cijeli čepić ili 1/2 čepića u napadu, ili, još bolje, prije no što se napad razmahao. U 1 supp. Rectodelta ima 100 mg pronisona, u 1 respuli Pulmicorta ima 0,5 mg budesonida, što odgovara oko 5 mg pronisona. Razlika u dozi je valika, no jedno je davanje na rektum, pri čemu se ne uđe u krv, a drugo je direktno na glasiljke putem inhalacije. Jedno i drugo je prihvatljivo, a kako je Rectodelt prisutnijiu ljekarnama i jer je uredno kod nas registriran, poslušajte svog pedijatra. Za Rectodelt vam ne treba ništa osim prsta i eventualno plastične rukavice, dok za Pulmicort valja nabaviti inhalator. Možete se odluiti za jedno ili drugo. Sada, kada smo dobili Rectodelt,kao legalni lijek u RH, razumljivo je da će biti manje propisivanja neregistriranih lijekova koje valja uvoziti iz inozemstva.

Valkira

poštovani.
Dijete (2god),jutros primilo 20 mg solu medrola,zbog laringitičnog napadaja. Inače,ovo je četvrti napadaj dosada.
Par dana prije toga je imao produktivni kašalj koji se jutros pretvorio u laringitični.
Dobili smo upute za doma,inhalacije fiziološkom i sirup Sinecod.

Moje pitanje je kako doći do pulmicort respula,u interesu mi je da ne trčimo svaki put na injekciju kortikosteroida.

Darko Richter, dr. med.

Nabavite Rectodelt čepiće, štoje skoroizravna zamjena za injekciju kortiksoteroida.
Ili, u nekoj apoteci, koja uvozilijek izvana, naručite
Rp/
Pulmicort respules 0,5mg/2 ml,
D.S. 1-2 respule inhalirati kroz 1-3 dana.

Pharos

Poštovani,

curica stara 19 mj., imala je prije dva dana napad laringitisa po drugi put, prvi je bio prije 2 mjeseca. Oba puta je kod svoje pedijatrice dobila injekciju dexamethason-a te Claritin sirup prvi put, a drugi put Aerius sirup. Stanje se oba puta smirilo brzo. Prvi napad je bio iznenadan ( nisam tada znala ništa o laringitisu pa je zapravo moguće da je postojao nekakav signal koji nisam prepoznala), drugom napadu je prethodila prehlada i večer prije promuklost s tim da tijekom noći nije bilo napada, samo se promuklost ujutro pretvorila u karakterističan i čest kašalj.
Kako bih pokušala prevenirati ev. odlazak na hitnu, a i same injekcije zanima me da li je dovoljno nabaviti Rectodelt čepiće, da li oni mogu djelovati preventivno (npr. kada uočim da je dijete promuklo) ili se daju samo kada je napad već tu?
Ili je preporuka na prvi znak koristiti Pulmicort Respule i inhalirati pa ako se dogodi napad ev. i Rectodelt?

Darko Richter, dr. med.

Bolje je dati prije nego poslije. Međutim, ne treba davati napamet. Treba ipak doći do malo promjene glasa, zvonkijeg kašlja i sl. Tada možete dati ili Rectodelt supp., ili Pulmicort inhalaciju. A jedno ili drugo možete također dati u napadu.

Pharos

Poštovani,

zahvaljujem, razjasnili ste moju dilemu.

mimi@

Poštovani doktore,

moje dijete ima 20 mjeseci i sklono je laringitisu.Već dva puta smo završili na injekciji solu medrol-a.Od bolnice smo udaljeni ok 35 km. ,tako da nas redovno ostave preko noći.Vidim da ovdje spominjete pulmicort 0,5 mg/2ml.Mi smo od svoje pedijatrice dobili pulmicort 0,25 mg/ml(po Vašem cijenjenom mišljenju dali je to dovoljno ili nam trebaju ove 0,5 mg/ml.?)koji nam je rekla da miješamo sa fiziološkom 2 ml.Prošli put nam ova kombinacija nije bila uspješna.Također me zanima doza Rectodelt čepića koji mu mogu dati(pošto mi se čini jednostavniji za primjenu,a nekad se usred noći ne želi inhalirat)?Ako sam dala rectodelt,kada mogu dati pulmicort?

Unaprijed se zahvaljujem i ispričavam na gnjavaži!

Pozdrav!

Darko Richter, dr. med.

Ako vam Pulmicort od 0,25 mg/2 ml nije bio dostatan, dajte 2 respule, tuj. ukuipno 0,5 mg/4 ml, bez dodavanja fiziološke otopine.
Usput možete primijeniti 1/2 ili 1 Rectodelt supozitorij. Rectodelt se ne ponavlja, a Pulmicort možete ponoviti dvaput dnevno kroz 1-3 dana.

mimi@

Srdačno se zahvaljujem uz lijepi pozdrav.Puno Ste nam pomogli.

mbosnjak

Poštovani doktore,

Kupila sam Rectodelt čepiće na privatni recept kojeg mi je prepisao doktor. Moje pitanje je da li mogu dobiti refundaciju novaca za taj lijek i ukoliko da, na koji način?
Unaprijed zahvaljujem.

Darko Richter, dr. med.

Ne možete se refundirati, jer lijek, iako službeno registriran u Hrvatskoj, nije na listi HZZO. Kratko i jasno.
Usput, koliko košta, i koliko je čepića u pakovanju? Zanima me.

Pastrva

Rectodel čepiča ima u pakiranju od 2,4,6 komada.
Pakiranje od 2 komada je 120,00kn,a od 4 oko 220,00!

Darko Richter, dr. med.

Malo je skupljno no što sam bio pretpostavljao.
No, ipak, vrijedi.
Mislim da nekome, tko ima npr. 2 g., i recidivne laringitise, može biti od koristi pakiranje od 4 ili 6 kom, jer je skoro izvjesno da će na kraju sve potrošiti.

Valber1

Cijenjeni doktore,

moj sinčić je star 6 mjeseci, prije 14 dana je imao akutni laringitis, bez ikakvih naznaka, jednostavno je u noći počeo plakati, pa sam čula da je promukao i počeo proizvoditi zvukove kao da ne može doći do zraka. Imam Rectodelt čepiće za starijeg koji je vaš pacijent (alergijska astma), pa me zanima kad se smiju početi primjenjivati? Ne piše u uputama. Unaprijed hvala na odgovoru.

Darko Richter, dr. med.

Dojenčadi se ne daje. A simptomi koje opisujete nisu konkretni.

Valber1

Bila sam ja s njim na odjelu ORL, dobio je injekciju solumedrola, tak da Vas nisam htjela zamarati detaljima, samo jedva čekam da mu mogu sama pomoći. Imam hitnu u blizini, ali kad mene doktorica na hitnoj pita koliko kapi ventolina je 1 mg onda šta očekivati od njih, nego voziti 45 km do najbliže bolnice. Inače, taj ventolin je trebao prije, jer je već s 1 mj. prošao i bronhiolitis.

Darko Richter, dr. med.

Možete nabaviti Pulmicort Respules 0,5 mg/2 ml, i davati preko električnog rasprđšivača kao inhalaciju, 1-2 puta dnevno, kroz 1-3 dana. To zamjenjuje SoluMedrol i Rectodelt, ali izravnije, jer je inhaalcija i sjeda ravno na grkljan.

Valber1

Lijek naručen iz Njemačke, električni inhalator već imam. Hvala!

Valber1

Cijenjeni doktore, zanima me da li moj sin koji ima alergijsku astmu, prima svaki dan terapiju flixotide 2x1 smije primiti inhalacije Pulmicorta? Naime, jako promuklo kašlje, pa se bojim laringitisa.