Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

RETINOPATIA-PIGMENTOSA

KRISTIJAN-K

Dijete boluje od retinopatia pigmentosa, staro je 10 g. liječi se oko 9 godina bez velikih rezultata. Prije dvije godine operiran je u Rusiji.
Da li netko zna nešto o toj opakoj bolesti, i da li postoji kakav lijek?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovani gospodine Kristijan, radi se o pigmentoj degeneraciji mrežnice, u pravilu nasljednoj bolesti (tri su moguća tipa nasljeđivanja), koja je vrlo kompleksna i mogu se s Vama složiti - "opaka". Nažalost, nisam kompetentna da govorim o suvremenim mogućnostima liječenja, ali Vas svakako upućujem na Kliniku za oftalmologiju (npr. na Rebru u Zagrebu), ali i na Zavod za metaboličke bolesti i genetiku Klinike za pedijatriju (također na Rebru) i to zbog preporučljivog praćenja i liječenja djeteta, kao i zbog eventualne kontrole drugih članova obitelji, posebno druge sadašnje i/ili buduće djece. Nemojte klonuti, mnogo sreće !