Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

rizik

Nikolina

Imam djevojčicu kojoj je prije 2 godine dijagnosticiran nephroblastom desnog bubrega, s kojom je sada sve u redu.
Zanima me da li trebam biti zabrinuta za zdravlje drugog djeteta u slučaju da se odlučim na još jedno dijete. Možete li mi reći da li se to nekako može ispitati kod genetičara? Puno hvala, Nikolina.

Dr. Darko Richter

Nefroblastom, poznat kao Wilmsov tumor, može doći udružen s nekim drugim malformacijama i čak kromosomskim aberacijama i nije potpuno neovisan o nasljeđu. To znači da može postojati povećan rizik za slijedeće dijete. Točno koliko, i kako, stvar je supspecijalističkog znanja. Stoga vas upućujem da potražite genetski savjet u Klinici za pedijatriju - Rebro (doc. dr. Davor Begović), ili, za početak, u liječnika koji su liječili vaše prvo dijete.