Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Rupica na srcu

Kk1109

Poštovani, ljubazno bi Vas molila da mi pojasnite slijedecu situaciju.
Naime, beba je rodena 36+5. Roden sa 3500, apgar 10/10. U bolnici je pregledom kardiologa ustanovljeno da ima otvoren foramen ovale. Citiram sto stoji u nalazu "na podrucju fosse ovalis vidljiv minimalni lijevo desni pretok. Cujan sisticki sum 1/6 uz LRS.
Ostali parametri uredni kao i EKG.
Receno nam je obaviti kontrolu sa navrsenih 6 mjeseci i da je velika vjerojatnost da se rupica zatvori sama od sebe.
Zanima me sto ako se rupica ne zatvori? Moze li ometati kvalitetu djetetovog zivota? Moze li biti opasna po zivot?
Dodatno, zanima me sto znaci LRS.

Puno Vam hvala.

vgahdmi123

identican slucaj imamo s time sto je nasa rupica 10mm pa smo zabrinuti, otkrili danas na 20 dana starosti tijelom rutinskog pregleda.
Jos manje mi je jasno kako niko u trudnoci ovo nije primjetio jer je na 24tjedna radjen fetalni ehokardiogram sa kardiologom.

Mi smo skroz zabrinuti da nece morati doci do operacije.

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Gotovo je sigurno da ce se u roku od par mjeseci ove rupice spontano zatvoriti, a ako se i ne zatvore nisu velike i nije za ocekivati probleme u rastu i razvoju. Isprika, iz nekog razloga nisam vidio poruku iz kolovoza, vrijedi isti odgovor - rupica ce se zatvoriti a ako se i ne zatvori bit ce beznacajna. LRS bi značilo lijevo-desni pretok (left-right-shunt).