Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

siroko povijanje

Ana

Posto sam od dosta mama cula da se preporuca siroko povijanje novorodjencadi, zanima me na osnovu cega se to preporuca. Da li postoje statistike (istrazivanja) koje opravdavaju praksu sirokog povijanja i koje su? Sto konkretno siroko povijanje sprecava i s kakvim uspjehom? I zasto se ne prakticira u drugim zemljama?

prof dr sc Ana Votava-Raić

Štovana gospođo Ana, široko povijanje s mogućnošću pokretanja u kukovima prevenira abnormalnosti iz kategorije tzv. razvojne displazije kuka. Radi se o najčešćoj anomaliji sustava za kretanje koja se pojavljuje u Europi s učestalošću od 2-4% sve novorođenčadi. Anomalija je uzrokovana kombinacijom više čimbenika, među kojima značajno mjesto pripada i genetskoj predispoziciji. Jedan od vanjskih uzročnih faktora je povijanje s maksimalno privučenim i ispruženim nogama uz nepokretne kukove (o čemu postoje mnogobrojne studije !). Takav način povijanja omogućuje izbacivanje glavice bedrene kosti iz "ležišta" u kuku (acetabulum). Obrnuto je kod širokog povijanja - glavica bedrene kosti nalazi se u ležištu u kuku i obje se strukture dodatno razvijaju, međusobno povoljno djelujući jedna na drugu. Svakako se preporuča i redovita kontrola kod ortopeda.
Konačno, zbog čega mislite da se široko povijanje ne prakticira u drugim zemljama ??? Mnogo pozdrava.

ramona

Ne prakticira se u Americi. Ni u većini europskih zemalja.

Maja

ne prakticira se ni u Kanadi...

Suzana

U Njemackoj i u Austriji se itekako prakticira i mnogi pedijatri/otropedi preporucuju preventivno za sve bebe.

Drage mame, zasto mislite da je siroko povijanje inkvizicijska metoda????

Maja

Draga Suzana,
ne mislim da je inkvizicijska metoda nego se pitam kako se to radi i da li bih trebala da praktikujem. Ovdje mi to niko nije znao/htio reci, a pitala sam.
Maja

Ana

Cijenjena prof dr sc Ana Votava-Raić,

pitam jer se u Americi ne preporuca niti prakticira. A pitam i jer me uvijek zanima medicinsko objasnjenje i statisticki podaci iza savjeta koji doktori daju. U Americi je praksa da doktor preporuci, a pacijent izabere da li ce poslusati ili ne (naravno, na svoju odgovornost) i da uvijek pita zasto i kako.

Zahvaljujem na odgovoru koji me na zalost samo relativno zadovoljio.

Nije mi, naime jasno kakvo je to "maksimalno privučenim i ispruženim nogama uz nepokretne kukove" (jel to s pampers pelenama?) i tko to prakticira.
Zanima me takodjer da li je to s kukovima ucestalije u Hrvatskoj nego u drugim zemljama i zanima me gdje mogu naci ta istrazivanja koja navodite.

Puno Vam hvala, ovo su zaista vrijedne informacije.

S postovanjem,
Ana

Sandra

Ne prakticira se u Svedskoj. Doktori ovdje niti ne znaju sto je to.