Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Spuštena stopala kod šestogodišnjaka

dragica333

Imam pitanje vezano za spustena stopala mog skoro sestogodisnjaka.
Pedijatar nas je prvo uputio na pregled kod ortopeda, on nas je uputio i kod fizijatra, a onda i na vjezbe, koje su bile samo jednom, da nam pokazu kako da vjezbamo kod kuce.
Zbunjena sam problemom sa ortopedskim uloscima.
Fizijatar je rekao obavezno kupiti i nositi, one kod kojih se uzima otisak.
A ortoped je rekao da je prema nekom najnovijem istrazivanju (u Indiji ako je to bitno) ulosci su skroz beskorisni.

Buduci im je cijena 300-500kn, a deckicu raste noga za 2 broja godisnje, navedeni trosak nije bas zanemariv ako je beskoristan.

I ortoped i fizijatar su u ranim tridesetim godinama (ako je to bitan podatak)
Dijete ne bole noge, živimo u stanu i stalno hodamo svi bosi, nitko u rodbini nema spuštena stopala (da bi bilo nasljedno).

Sta nam je ciniti sa uloscima, nositi ili ne, tko je u pravu?
Hvala vam najljepša na odgovoru
Dragica

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Teško je reći bez pregleda. Svakako sada, ljeti, nema smisla raditi uloške jer se cipele uglavnom ne nose. Na jesen treba osigurati da obuća koju nosi ima čvrsti lub (petni dio cipele koji podržava petu i sprječava "bježanje" pete prema van). Ako dijete ima višak kilograma tada bih preporučio preventivno nošenje uložaka. Trčanje, kretanje u prirodi, penjanje po spravama u prku - sve je to u funkciji jačanja mišića stopala.