Pedijatrija

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Poliklinika Salvea
Zagreb, Zagrebačka cesta 126

Učestalo razboljevanje tinejdžera

gagulina

Poštovani,
Dete, uskoro 15 godina, od septembra meseca se već 4.put razboljeva. Inače do tada je baš retko bio bolestan. Inače je sportista, jak, aktivan, visok, težina, visina sve normalno.
To razboljevanje nije strašno, ne obori ga u krevet, simptomi su vrlo blagi ali definitivno ima problem sa imunitetom.
Simptomi su temperatura do 37,8 koja traje uglavnom 3 dana, blagi umor. Zapušen nos i grlo (ne svaki put). On to dobro podnosi, ali moje pitanje je da li mozda pubertet i hormoni uticu da je osetljiviji na viruse i da se zbog toga češće razboljeva? Vidim da dosta njegovih drugara isto imaju taj problem.
Radjena mu je krvna slika vise puta, dok je bio u infekciji, nista nije bilo neobicno osim sto se videlo da je virus u pitanju.
Malo sam se zabrinula jer mu se to nije desavalo da se tako često razboli.
On pije suplemente, vitamin C, i neke multivitamine, kreće se puno, izlazi napolje, bavi se sportom, škola osnovna, muzička...nadam se da je to faza razboljevanja koja će proći uskoro.
Hvala puno na odgovoru

Prof. dr. sc. Milivoj Jovančević, dr. med.

Ništa od navedenog ne upućuje da postoji u podlozi neka bolest, pubertetske promjene ne utiču na imunitet no promjene u načinu socijalnog funkcioniranja (kontakti budu češći, intenzivniji) doprinose širenju virusa. Ova sezona je iznimno bogata virusnim infekcijama, u svim dobnim skupinama.