Pulmologija

Astma

Marijana

Pisem Vam u vezi svoje majke. Ima vec vise od deset godina problema s astmom, koristi razne lijkove i pumpice poput ventolina, flixotide-a, ali joj pomazu samo na neko vrijeme. u Ovih zadnjih mjesec dana imala je ceste napadaje, nije mogla disati a te bi joj se tegobe povukle same od sebe. Da li postoji kakva alternativa ili joj preostaju samo pumpice kao dosad?
Hvala

doc. dr. Neven Tudorić

Lijekovi koji se udišu ("pumpice" ili raspršivači sa suhim prahom) su za sada optimalni način liječenja astme. U težim se slučajevima daju i lijekovi u tbl. ili injekcijama.
Međutim trebalo bi vidjeti zašto bolest Vaše majke ima u posljednje vrijeme teži oblik. Često se radi o dodatnoj bolesti ili stanju (sinusi, klimakterij, osjetljivost na lijekove i sl.) na koju se može utjecati, te liječenjem te bolesti popraviti tijek astme. Naveli ste premalo podataka o astmi Vaše majke. Bilo bi potrebno evaluirati nekoliko važnih čimbenika, te shodno nalazima odrediti primjerenu th.
Doc. N. Tudorić