Pulmologija

ALERGIJA

JADRANKA

MOJA KĆI IMA 5 GODINA I VEĆ TREĆU GODINU ZA REDOM KAŠLJE U ISTOM RAZDOBLJU OD 8. DO 01.MJESECA U GODINI.OVE GODINE SU NAPADAJI KAŠLJA POSTALI TEŽI NEGO PROŠLIH GODINA.RADI SE O PRODUKTIVNOM KAŠLJU KOJI SE NAJČEŠĆE JAVLJA PRI NAPORU I PO NOĆI.KRVNA SLIKA JE U REDU,BRIS GRLA I NOSA SU U REDU,BRIS NOSA NA EOZINOFILE JE NEGATIVAN,ECP JE 8,3 I IgE PRIST JE 278,00.TERAPIJA JE CLARITINE,NASONEX I FLIXOTIDE-50 INHALER.POD TERAPIJOM JE 10 DANA MEĐUTIM NEMA NIKAKVOG POBOLJŠANJA.
DA LI SE TU RADI O ALERGIJI ILI POSTOJI MOGUĆNOST DA BOLUJE OD NEKE DRUGE BOLESTI?KOJE BI SE JOŠ PRETRAGE MOGLE NAPRAVITI DA BI SE KONAČNO DOŠLO DO PRAVE DIJAGNOZE?

doc. dr. Neven Tudorić

Smetnje koje navodite temeljito su suspektne na rane astmatske teškoće. Vjerojatno se radi o alergijskoj prirodi bolesti uz pridruženu infekciju gornjih dišnih putova (sinusi). Treba učiniti alergološko testiranje, odrediti specifični IgE na grinje k.p., kućne ljubimce (ako je Vaša kći u kontaktu s njima), te evtl. polene korova (sukladno nalazu kožnog testa), i rtg. paranazalnih sinusa.
Preporučio bih kupiti mjerač vršnog protoka (dječji PEFR-metar), te tijekom 4-6 tjedana pratiti vrijednosti PEFR, a što liječniku može dati korisnu informaciju o stanju dišnih putova i pomoći u evtl. dijagnozi astme.
Dr. Tudorić