Pulmologija

astma

MIA

Moj muz ima 29 godina i od malena ima problema sa alergijskom astmom. Alergican je na polen, prašinu i životinjsku dlaku. Svakodnevno koristi ventolin pumpicu, mislim 1-3 puta. S vremena na vrijeme dobije težak bronhitis i tada pije antibiotik.
Cesto je pospan i umoran i nekako usporen, kao da nema dovoljno kisika. TAkodje, lako se zadiše, nekada mu natiču noge a ima i malo viška kilograma pa me sve to skupa plaši radi srca.
Živimo u Sarajevu. Molim da preporučite tok liječenja odnosno pretrage koje treba da napravi i prema vašim saznanjima odgovarajuću ustanovu, odnosno ljekara.

doc. dr. Neven Tudorić

Ventolin je nedostatna terapija za stupanj težine astme koju Vaš suprug ima. Svakodnevna potreba za Ventolinom govori da se radi o trajnoj srednje teškoj (ili teškoj) astmi, te da je potrebno u liječenje uvesti i osnovne protupalne lijekove, poglavito inhalacijske kortikosteroide (Becotide ili Flixotide ili Tafen). Potreben su i opće mjere eliminacije alergena iz okoliša (prašina, domaće živptinje i sl.). Ukoliko se nađete u Zagrebu, možete se javiti u alergološku ambulantu KB Dubrava.