Pulmologija

astma u trudnoci

zeljka

trudna sam dva i po mjeseca u zadnjih nekoliko dana imam jake napade suhog kaslja koji mi razdire pluca.Prepisan mi je inhaler budicort i ventolin inhaler cfc free.dva puta na dan to mi je bila doza i prije trudnoce samo sto se napadi nisi javljali pune tri godine .Molim Vas Vase misljenje koliko sve to utice na trudnocu (uzimanje lijekova)i zasto ne vidim nikakve promjene vec nekoliko dana kasalj ne prolazi i (puno je teze nocu)iako uzimam lijekove.
Unaprijed zahvalna

doc. dr. Neven Tudorić

Tijek astme u trudnoći je nepredvidiv, smirena astma se može pogoršati, a aktivna smiriti. Potreban je oprez pri odabiru lijekova, osobito tijekom prvih mjeseci trudnoće. Ventolin koji uzimate, uzmite samo u slučaju potrebe, dok se uporaba inhakacijskih kortikosteroida (budezonid) preporučuje samo "ako korist lijeka nadmašuje potencijalne štetne utjecaje na plod". U praksi je teško reći što to znači. Ako je astma aktivna usprkos uzimanja Ventolina i izbjegavanja pokretača tegoba (prašina, peludi i sl.). Mogu se propisati male doze inh. kortikosteroida, evtl. Flixotide 2x100 Diskus. Bitno je da astmu u trudnice nadzire iskusan liječnik (pulmolog, alergolog).
Dr. Tudorić