Pulmologija

tuberkuloza pluća

Kristina

Imam 27 godina. Prije 8 godina imala sam tuberkulozu pluća, liječila sam se 9 mjeseci. Nakon 12 mjeseci nalazi su bili uredni te mi je liječnik rekao da sam izliječena i da su mi ostali samo ožiljci na plučima. Ja se i danas osiječam dobro i zdravo ali me zanima da li ću možda kasnije osijetiti neke poslijedice te bolesti? Da li se mogu ponovo, razboljeti i kakav bi onda bio ishod mog izljećenja? Da li bi se morala kontrolirati pošto mi je moj liječnik rekao nakon što su nalazi bili potpuno uredu da više ne moram dolaziti na kontrole osim ako dobijem gripu koja bi trajala dulje od dva tijedna?

mladen

Imam 27 godina. Prije 8 godina imala sam tuberkulozu pluća, liječila sam se 9 mjeseci. Nakon 12 mjeseci nalazi su bili uredni te mi je liječnik rekao da sam izliječena i da su mi ostali samo ožiljci na plučima. Ja se i danas osiječam dobro i zdravo ali me zanima da li ću možda kasnije osijetiti neke poslijedice te bolesti? Da li se mogu ponovo, razboljeti i kakav bi onda bio ishod mog izljećenja? Da li bi se morala kontrolirati pošto mi je moj liječnik rekao nakon što su nalazi bili potpuno uredu da više ne moram dolaziti na kontrole osim ako dobijem gripu koja bi trajala dulje od dva tijedna?

doc. dr. Neven Tudorić

Tuberkuloza je izlječena. Moguće se kasnije komplikacije ako ste skloni obilnijem stvaranju ožiljnog tkiva u plućima. To bi moglo značiti sklonost bronhitisu u starijoj dobi. Zato je važno ne pušiti i izbjegavati boravak u prostorijama zagađenog zraka.
Mogućnost razbuktavaja tubekruloze nije velika, no može se desti u različitim stresnim situacijama (gladovanje, prestroge dijete, druge teške bolesti, loši stambeni uvjeti i sl).
Kontrola je potrebna u slučaju odgovarajućih simptoma: kašalj, noćno znojenje, dugotrajnija umjerno povišena temperatra, krv u iskašljaju i sl.