Pulmologija

Bela povrsina na rengen snimku

Petar

Postovani,

Interesuje me da li se cancer pluca na rengen snimku vidi kao bela povrsina. U situaciji kada se celo jedno plucno krilo na rengen snimku vidi kao bela povrsina da li to znaci da je u pitanju rak (100%). Inace u vise navrata je vadjena voda iz pluca - da li bela povrsina moze oznaciti vodu ? Osoba dugo lezi od 01.2002. godine pa do danas.

Da li postoji neki lek koji moze usporiti sirenje raka u plucima ?

Zahvalan unapred,
Petar

doc. dr. Neven Tudorić

"Bijelo" zasjenjenje znači smanjenju prozračnost pluća, tj. smanjenju količinu zraka u plućima. Tu promjenu mogu uzrokovati različite bolesti. Ako je takvo zasjenjenje u donjim dijelovima plućnog krila, a prema ostatku pluća je ograničeno oštrom linijom koja se bočno uspinje, vjerojatno se radi o izljevu. Ne opterećujte se interpretacijom rtg. snimki, posavjetujte se s Vašim liječnikom.