Pulmologija

beograd

predrag

molim vas da mi kazete nesto o upali oba plucna krila izazvana mycoplazmom

hvala

prof. dr. Neven Tudorić

Mikoplazma (mycoplasma pneumoniae) je jedan od čestih uzročnika upale pluća, osobito u mlađih odraslih osoba. Spada u tzv. atipične uzročnike, koji u pravilu uzrokuju upale pluća čiji su simptomi manje burni nego u tipičnih bakterijskih upala pluća, a ponekad su i obostrane. Češće se pojavljuje u epidemijskom obliku, svakih nekoliko godina. Klinička slika najčešće nije osobito teška, a karakterizirana je kašljem, temperaturom, grloboljom i glavoboljom. Dobiva se kapljičnim putem (od bolesne osobe), a inkubacijski period je 2-3 tjedna. Dijagnoza se postavlja na temelju kliničke slike, a mikrobiološki testovi su manje korisni. Infekcije mikoplazmom se uspješno liječe antibioticima iz skupine makrolida (azitromicin, klaritromicin) i kinolona (moksifloksacin).