Pulmologija

blagi bolovi kod kašljanja

Miro

Kako sam pušač po koji put zakašljem. Kod tog kašljanja u zadnje vrijeme osjećam laganu bol u prsnoj kosti koja mi je povrijeđena, te iznad po sredogruđu ali samo u određenim položajima tijela. Kao pušaču često mi iritira slina koja se skuplja u nosu koja izaziva to kašljanje. Nedavno sam povrijedio prsnu kost i šesto rebro fizičkim naprezanjem i strenum mi je iskočio kao mala izraslina 2 cm promjera. Bio sam na Ct-u i ultrazvuku, liječnici su utvrdili da nema nikakvog zla što se karcinoma tiče. Prilikom nepravilnog dizanja nekog tereta osječam prsnu kost i sredogruđe. Ako stisnem dio prsnog koša onda prilikom kašljanja ne osječam nikakvu bol. Molim Vas da me uputite što dalje raditi. Hvala

prof. dr. Neven Tudorić

Kod ozljeda prsne kosti potreban je duži vremenski period da kost zaraste, a smetnje nestanu. U to je vrijeme važno čuvati se radnji koje napinju skelet prsnog koša. To uključuje izbjegavanje napora, tjkelovježbe i sl., te kašljanja. Dobar razlog za prestati pušiti?