Pulmologija

bronchitis

petra

Poštovani,
Da li je kod desetomjesečne bebe koja boluje od bronchitisa uputno davati lijek protiv kašlja Dimidril ili pak za iskašljavanje Bisolex te koliko dugo se smije koristiti svaki? Napominjem da kašalj od početka zvuči produktivno.
Unaprijed hvala

doc. dr. Neven Tudorić

Dimidril nije lijek protiv kašlja nego antihistaminik tj. lijek koji se daje kod različitih alergijskih bolesti. Ovaj lijek ima i određeni sedacijski učinak što znači da može izazvati pospanost u djeteta. Ako je kašalj produktivan ne treba davati ništa, tj. ne treba kočiti koristan refleks kašlja. Važno je da je dijete dobro hidrirano (dovoljan unos tekućine). Tada je iskašljavanje olakšano i bez Bisolexa i njemu sličnih lijekova.