Pulmologija

Cjepivo protiv tuberkuloze

Ana

Ja sam kao mala cijepljena svim onim cjepivima protiv tuberkuloze i zanima me da li ikad mogu "dobiti" tuberkulozu. Naime, zivim u Americi i malo-malo mi hoce dati onaj kozni test i onda rendgen pluca, a ja ne zelim vise ici na rendgen. Ovdje se djeca ne cijepe protiv tuberkuloze nego im se samo daje kozni test. Ako ne mogu dobiti tuberkulozu (zbog cjepljenja) da li moram ici na rendgen svakih 5 godina (kao sto mi stalno tvrde) i da li postoji nacin da to vec jednom izbjegnem?

Hvala.

doc. dr. Neven Tudorić

Cijepivo protiv tuberkuloze ne daje doživotnu zaštitu od ove bolesti. No ako Vam je "onaj kožni test" reaktivan (pozitivan), a to znači 10-ak mm, nije potrebno docjepljivanje niti učestale rtg. snimke. U sluačju da je taj test (PPD, Mantoux) negativan, cijepljenje je potrebno.