Pulmologija

karcinom pluća

stanislav

U bolesnice je prije godinu dana dijagnosticiran mikorcelularni karcinom pluća promjera oko 2 cm. Provedeno je šest intenzivnih kemoterapija (cisplatina), a nakon toga 30 zračenja pluća te deset preventivnih glave. Nakon toga nalaz rtg i CT su uredni. Ne vidi se primarni tumor. Nema uvećanih limfnih čvorova ni udaljenih metastaza.
Kakve su daljnje prognoze za tijek bolesti ?

prof. dr. Neven Tudorić

Mikrorcelularni karcinom pluća je plućni tumor visokog stupnja zloćudnosti, brzog rasta i metastaziranja. S obzirom na nizak stupanj zrelosti njegovih stanica, dobro reagira na kemoterapiju i zračenje. Nakon ovog oblika liječenja postigne se uvijek dobar inicijalni odgovor i različito dug period bez simptoma bolesti.