Pulmologija

kašalj

ana

Poštovani,
Moja kćer koja je stara 11 godina u šestom mjesecu ove godine imala je vrlo jak kašalj, grčeviti s gotovo simptomima gušenja, a nakon toga povraćanje vjerojatno od napetosti u želucu. Nakon tri tjedna stanje se smirilo. Liječena je Klavocin bidom 625 mg, pila Cimolan i Bisolex. Sada u prošla tri mjeseca povremeno pred jutro se povremeno grčevito zakašlje no ne tako jako grčevito kao za vrijeme trajanja bolesti i jednako tako po danu. Napomiljem da je svaki drugi dan bila na liječničkom pregledu te je liječnica nakon provedene terapije konstatirala da je bio u pitanju bakterijski bronhitis koji je izliječen.U šestom mjesecu nađena joj je bakterija? AUREUS (mrsa) no sada u devetom mjesecu nakon ponovljenih pretraga nema, a RTG pluća je uredan osim što doktorica navodi hiperemične hiluse- zanima me što je to i da li zahtijeva terapiju - liječenje. Što mi preporučujete? Da li ima razloga za daljnje pretrage jer taj kašalj sam po sebi nije tako strašan koliko iskustvo koje smo proživjeli u šestom mjesecu.

doc. dr. Neven Tudorić

Navedeni simptomi mogu biti uzrokovani akutnim (virusnim ili bakterijskim) bronhitisom, rjeđe hripavcem. Dokaz zlatnog stafilokoka (S. aureus) nema posebno velik značaj jer se isti uzročnik može naći i u zdravih osoba. Ako Vaša kćerka bude imala još koju epizodu sličnih smetnji, ponavljajući oblik bolesti, bit će potrebna obrada u cilju otkrivanja evtl. astme, odnosno drugog uzroka tegoba (sinuzitis i sl.).