Pulmologija

Konstantan kasalj

Dennis

Moja supruga (35g.) vec duze vrijeme (otprilike 4-5 mjeseci) suho kaslje, odnosno vise kasljuca , jer ne iskasljava nista i vise izgleda kao neko iritirajuce lagano kasljanje. Kasljanje se pojavljuje nevezano za doba dana dok prilikom spavanja uglavnom se ne pojavljuje.To iritiranje osjeti u predjelu spajanja vrata sa tijelom , znaci donji dio grla i gornji dio pluca na sredini. Nema nikakva lucenja iz nosa niti bilo kakvih drugih simptoma. Rendgenski snimak pluca uredan. Pusac je vec godinama. Da li moze da bude znak bolesti ili je "bezazlena" posljedica pusenja.

doc. dr. Neven Tudorić

Kašalj je simptom velikog broja bolesti.
Ako je kašalj uzrokovan pušenjem nikako nije bezazlen, nego znak potrebe prestanka pušenja radi povećane opasnosti razvoja kroničnog bronhitisa. Kada se uz kašalj javi i osjećaj nedostatka zraka, promjene u plućima su većim dijelom trajne.
Drugi uzroci kroničnog kašlja su bolesti sinusa i nosa, alergijske bolesti dišnog sustava, te evtl. upala jednjaka radi vraćanja želučane kiseline usljed nepotunog zatvaranja ulaza u želudac.
Katkada je suhi kašalj neurotski (tik).