Pulmologija

mononukleoza

martina

Imam mononukleozu pa me zanima do kada sam ja nosioc virusa?Zašto je strogo zabranjeno izlaganje suncu?Hvala

doc. dr. Neven Tudorić

Nakon prve infekcije virus koji uzrokuje mononukleozu ostaje u "domaćinu" doživotno. Njegova reaktivacija na sreću samo rijetko uzrokuje klinički manifestnu bolest. Ovaj virus nije jako zarazan, samo oko 5% bolesnika sa mononukleozom je imalo nedavni kontakt s bolesnikom koji boluje od ove bolesti. Inkubacijski period je obično 30-50 dana. Za prijenos bolesti potreban je blizak kontakt ("bolest poljupca"blunk, pa su infekcije češće u mnogočlanim obiteljima, te drugim zajednicama. U vrijeme akutnih simptoma (povišena tjelesna temperatura) savjetuje se odmor, a kako intenzivno sunčanje iscrpljuje organizam svakako ga valja izbjegavati. Drugi oblici zabrane izlaganja suncu nemaju osobit značaj.

Mika

Da li postoji drugi nacin prenosa ove bolesti sem poljubcem?