Pulmologija

Kronicni bronhitis

Tomislav

mojoj djevojci je dijagnosticiran kronicni bronhitis, par puta je vec kolabrirala, odnosno pala u nesvjest, unutar napada mijenja boje i postade sva ledena, dali je moguce kako ublaziti tu bolest ili cak i sprijeciti? Inace ona je pusac koji trenutno zeli prestati pusiti te pusi po dvije cigarete dnevno. Trosi ventolin, pa dali je moguce upotrijebiti jos koji lijek uz njeg radi perventive da se bronhitis ne razvije u astmu.

doc. dr. Neven Tudorić

Pomiješali ste više različitih stvari. Bolesnici sa bronhitisom se ne ruše, odnosno ne kolabiraju. Smetnje koje opisujete (nesvjestica i sl.) su uzrokovane nekom dugom bolešću. Bronhitis i astma su dvije različite bolesti i ne prelaze jedna u drugu.
Za bilo kakav savjet dali ste premalo podataka (dob vaše djevojke?). Savjetujem pregled pulmologa, spirometriju i td. Tek nakon točne dg. moguće je odrediti liječenje, te savjetovati najučinkovitiju pomoć u prestanku pušenja.