Pulmologija

nalaz rtg-a

IVANA

Moj otac(49) je bio na RTG pluća i otkrili su mu kroničnu deformaciju bronha i neka zadebljanja, međutim moj otac nije pušać, mada mi je u obitelji umro od raka pluća djed i njegov brat, pa bi Vas molila da mi odgovotite na moje pitanje i da mi rastumačite što je to kronična deformacija bronha.

Unaprijed zahvaljujem,

Srdačan pozdrav

prof. dr. Neven Tudorić

Deformacija bronha je čest radiološki nalaz, a opisuje promjene na bronhima koji su posljedica ranije preboljelih upalnih procesa. Na temelju tog nalaza teško je reći što je deformaciju inicijalno uzrokovalo. Može se raditi o preboljelim infekcijama u djetinjstvu, kroničnom bronhitisu, kroničnoj upali sinusa, posttuberkuloznim ožiljcima i sl. Nalaz sam po sebi nije alarmantan. Bilo bi korisno učiniti spirometriju.