Pulmologija

plućno srce

Luna

Imam česte tahikardije (uglavnom u mirovanju), nizak tlak 100/60, a kardiolog misli da se radi o plućnom srcu. Daljne obrade nisam radila, zanima me što je to plućno srce i kako se liječi.
Zahvaljujem na odgovoru

doc. dr. Neven Tudorić

Plućno srce je naziv za popuštanje desne srćane klijetke radi povišenog tlaka u plućnom krvnom optoku, što se događa pri dugotrajnim plućnim bolestima koje vremenom značajno oštete pluća (npr. kronični bronhitis i emfizem). Ovo je obično bolest sarijih osoba, dugogodišnjih plućnih bolesnika.