Pulmologija

polenosis

ivana

Štovani,
Živim u Osijeku ,zadnjih 7. godina imam tegobe u smislu polenoze što povezujem s prvom trudnoćom.
imam 28. godina.
Smetnje mi se od pretprošle godine javljaju i u rano proljeće praćene nelagodom u grlu ,otežanim gutanjem ,suzenjem očiju ,kihanjem ,začepljenim nosom.
U obitelji nema alergijskih bolesti.

Prošle godine sam imala petehijalno krvarenje po tijelu,,što su lječnici povezali s ovim problemom.

Laboratorijski nalazi daju sljedeću sliku:

skupni inhalacijski alergeni-iz krvi:
uk ige 124
dermatof. neg
ambrosia 12.3
pelud st. 4.8
pelud trava neg.

intradermalno testiranje:
pelud trave ++++,pelud korova +++,pelud stabala ++,pljesni++,biljna i životinjska vlakna ++,dlaka životinja + ,kp +,dp neg..
na pojedinačne korove:
ambrosia ++++,aretisis +++,solidago +++,rumex ++,artemisia apsinatum +++
Epikutani test negativan.
Indirektni test degranulacije bazofilnih granulocita izvršen na ljekove koje sam pila ispao je negativan.
Trenutno sam pod sljedećom terapijom Claritin 1X 10 mg,Tafen -sprej za nos 1 X dnevno uz Sterimar lokalno pp

Molim Vas za savjet!
Da li je moguća hiposenzibilizacija?
Što bi Vi preporučili?
očekujući Vaš odgovor ,srdačno Vas pozdravljam

doc. dr. Neven Tudorić

Smetnje koje ste opisali većim dijelom odgovaraju alergijskoj hunjavici koja je uzrokovana u najvećoj mjeri preosjetljivošću na pelud korova. Ipak, svi problemi, osobito petehijalna krvarenja, ne mogu se tumačiti alergijom.
Za očekivati je da imate kihanje, šmrcanje, curenje ili začepljenost nosa u vrijeme cvjetanja korova (konac kolovoza-početak listopada), te u rano ljeto ako ste osjetljivi i na trave. Navedena terapoija je dobra, a ako nije u potpunosti zadovoljavajuća može se raztmišljati o hiposenzibilizaciji. Trebalo bi pojedinačno testirati najčešće trave, te lijesku i brezu obzirom da navodite ranoproljetne teškoće