Pulmologija

Sarkoidoza??

SJ

IZ ANAMNEZE
Od djetinjstva pati od bronhalne astme, zbog čega uzima povremeno Ventolin spray. Inače je bila zdrava do 3 mj.o.g. kada se zbog povišene temperature (37,2C) javila svojoj liječnici , koja ju je uputila na rdg snimku pluća i srca. Na snimci je nađena bihilarna limfadenopatija i patološki intersticijski uzorak, simetrično. Pod sumnjom na limfom pluća primljena je na Hematologiju KBC ...... 11.3.o.g. Na odjelu je boravila do 2.4.o.g. kada je upućena na Hematologiju KBCa ........ Na osnovu CTZa abdomena i toraksa vidjelo se da pacijentica ima disketno uvećanu slezenu, urednog parenhima i pakete uvećanih limfnih čvorova u gornjem i srednjem medijastinumu. Na osnovu punkcije dostupnih ly čv. desne strane vrata napravljen je citološki nalaz koji nije pokazao patološke stanice. Na Hematologiji u Zagrebu učinjena je biopsija koštane srži, nalaz uredan. Dana 5.4.o.g. pod sumnjom na sarkoidozu pacijentica je premještena u našu Kliniku radi daljnjeg liječenja.
Apetit dobar, mokrenje uredno, stolica redovita. Alkohol i pušenje negira. Alergična na prašinu, perje i životinjsku dlaku.

IZ STATUSA
Pri vijesti, orijentirana, pokretna, afebrilna, eupnoična , koža i vidljive sluznice dobro
prokrvljene. P 70/min, RR 120/90.
Pluća perkusijom se dobije jasan plućni zvuk, auskultatorno normalan šum disanja.
Srce: akcija ritmična, tonovi jasni, šumova nema.
Abdomen jetra i slezena se ne palpiraju.
Ekstremiteti bez edema.

NALAZI
PPD 3jed. negativan.
SE 7 E 5,17 hb 132 htc 0,40 L 7,1 (ly 17%), tr 283. PV 0,96 INR 1,03 APTV 29,3 TV
13,1 fibrinogen 4,46 fibrinoliza > 10,8.
GUK, urea, kreatinin, urati, proteini, bilirubin, transamianze, gama GT.AF, CPK, LDH
i elektroliti uredni nalazi.
Kalcij u 24 satnom urinu 2,09. ACE 90,90.
Elforeza ser. bjel. 46,43-2,39-5,62-8,78-13,78, IgG 13,40 IgA 2,25 IgM 3,35.
Urin biokemijski krv 250/ul, leukociti 25/ul, u sedimetnu dosta E, 3-4L, dosta
pločastog i prijelaznog epitela, nešto bakterija.

Fiberbronhoskopija karina proširena, ostali nalaz bez osobitosti. BAL se prekida nakon
100 ml zbog kašlja, nakon toga žali se na gušenje, pa se u takvim uvjetima
bronhoskopija prekida.
Ponovljena kombinirana bronhoskopija u općoj anesteziji, nalaz identičan.
Lavat citološki obilno stanica Makrofagi, dosta malih hmfocita, stanice bronhalnog
epitela, oskudno neutrofilnih granulocita Faga 54 ly 25 st bronh ep 26 n gra 5.
Otisak ekscidirane sluznice stanice bronhalnog epitela Transbronhalni punktat u
jednom preparatu hmfociti i nekoliko epiteloidnih stanica, u ostalima krv i stanice
bronhalnog epitela.
Transtrahealni punktat stanice krvi.
Komadić sluznice bronha patohistološki histološki strukotme pravilnog respiratornog
epitela, dosta krvi.
BAL bakteriološki Streptococcus beta haemol i Neissena species u malom broju, na
My tbc direktno negativni, kulture u tijeku.
EKG sinus ritam 68/mm, mtermed el os
Spirometrija nalaz uredan.
Difuzijski kapacitet za CO je u granicma normale 116%.
Plinska analiza art krvi nalaz uredan u miru i opterećenju.
Rdg pluća priloženi su i vanjski rdg te CT iz 3 mj o g iz vanjske ustanove. Vidi se
uredan rdg nalaz skeleta toraksa Obostrano u hilusima i paremedijastmalno, te
paraaortalno lijevo znatno uvećani limfonodi, mjestimično promjera oko 3 cm. Oni se
međusobno dobro odvajaju, nisu sljepljeni u pakete Traheja i veliki bronhi nisu
komprimirani Intersticij penvaskularno retikularno, tek diskretno naznačen.
Granulomskih tvorbi u parenhimu nema. Ne vidi se izljev. Srce i vaskulature b o
Nalaz je kompatibilan sa uputnom dijagnozom sarkoidoze.
UZV trbuha uredan. Nema evidento uvećanih parakavalnih paraaortalnih limfonoda.

Dg. Lvmphadenopathia hili et mediastini vrs. sarcoidosis Asthma bronchale

ZAKLJUČAK
Bolesnica je primljena na odjel zbog bihilarne i medijastmalne hmfadenopatije i diskretno naznačenog mtersticijskog uzorka. Na učinjenim radiogramima vidi se da su ti limfni čvorovi znatno uvećani, mjestimično promjera 3 cm , da se međusobno dobro odvajaju i da nisu slijepljeni u pakete. Učinjena je bronhoskopija, prvo se pokušalo pretragu učiniti u lokalnoj anesteziji s lavažom i biopsijom, ali to nije bilo moguće pa je pretraga ponovljena u općoj anesteziji kada su učinjene transtrahealne i transbronhalne punkcije ly čvorova. U tim materijalima nisu dobivene strane stanice, a u jednom su materijalu dobiveni hmfociti i nekoliko epiteloidnih stanica. ACEje izrazito povišen, u perifernoj krvi prisutna je hmfopenija.a tuberkulmski test je negativan. Svi ovi nalazi govore u prilog dijagnoze sarkoidoze Za sada nije potrebna diferentna terapija već samo redovito praćenje. Zbog astme nastaviti Ventolm 2 udaha pp

Ovo je prijepis otpusnog pisma pa me zanima dali je dijagnoza ispravna budući da je samo u biti nagađanje?
Kako se zapravo liječi sarkoidoza budući da mi je određena terapija tipa ne umarati se, ne izlagati se suncu, izbjegavati stresne situacije... Jeli to dovoljno? Ima li kakva efikasnija terapija? Jeli sarkoidoza uopće izlječiva? Po ovom nalazu mogu li se nadati ozdravljenju ili može krenuti to na gore?

doc. dr. Neven Tudorić

Bilo bi vrlo korisno da ste naveli i dob bolesnice. Prema nalazima vrlo je vjerojatna dg. sarkoidoze. Akutni oblici ove bolesti (veliki limfni čvorovi u sredogruđu, otok i bolnost zglobova, kožne promjene, temperatura) obično prolaze spontano i najčešće se ne ponavljaju. Bolest koja počima manje akutno ("podmuklije"blunk ima sklonost kroničnom tijeku, katkada i trajnom uz postupno pogoršanje. U tom se slučaju propisuju temeljni (protuupalni) lijekovi. U dobrim ste rukama, potrebna je redovita kontrola

marija

Procitala sam vase pismo i volela bih stupiti sa vama u kontakt,posto i ja imam isto oboljenje,a kod nas malo ko je upucen u nasu problematiku.Sa postovanjem, Marija