Pulmologija

"voda u plućima"

goran

Moj otac 57g., nepušač, dijabetičar, hospitaliziran je nakon specijalističkog pregleda, žalio se da ostaje bez daha pri jačem naporu i na kašalj koji se javlja kada leži. Specijalist mu je rekao da ima "vodu u desnom plućnom krilu". Krvna slika je b.o. (nema povišenu sedimentaciju), punkcijom su mu iz d.plućnog krila izvukli cca.1.8l tekućine ( tekućina ide na analizu). Sutra će mu raditi bronhoskopiju.
Inače se dobro osjeća i nikad nije pušio.
Da li je moguća da je ta količina tekućine u jednom plućnom krilu povezana s tumorom?
Da li se može imati karcinom jednog plućnog krila?
Hvala

Prof. dr. sc. Neven Tudorić, dr. med.

Pleuralni izljev može biti uzrokovan velikim brojem bolesti. Laički termin "voda u plućima" odnosi se poglavito na izljev koji je nastao radi popuštanja srca. Da bi se potvrdila ova pretpostavka potrebno je isključiti druge uzorke nakupljanja tekućine u prsištu, a među kojima je i plućni tumor.