Oralna patologija

afte

jasna

Poštovani
Skoro se i ne mogu sjetiti vremena kada u ustima nisam imala ranice. Evo i sada su mi na jeziku četiri, a na nutarnjoj strani obraza jedna veća. Nestaju nakon desetak dana, ali se na istim ili drugim mjestima pojavljuju nove. Te ranice se djelomično povlače ljeti kada sam puno u moru. Bez obzira što pazim na prehranu, uzimam dodatne vitamine i redovno odlazim zubaru stanje se uopće ne mjenja. Jednom (davno) sam radila bris i liječnik nije ustanovio ništa loše. Postoji li neki lijek za afte jer osim bola imam problema sa lošim zadahom koji pretpostavljam dolazi od tih ranica, a gledajući se na oledalo izvana izgleda kao da mi je nateknut zub.
Hvala

Dr.sc. dr. Suzana Brozovic

Postoje lijekovi koji vam mogu pomoći da se ublaže bolovi i ubrza cijeljenje afti. Ono što je važno provjeriti je da li postoje čimbenici koji dovode do nastanka bolesti. Stoga bi trebali napraviti laboratorijske pretrage kompletne krvne slike i željeza. Na osnovu laboratorijskih pretraga i kliničkog nalaza bolesti ordinira se i terapija.
Postoji više oblika afti pa je i terapijski pristup različit glede na klinički oblik bolesti.
Predlažem da se javite na zavod za bolesti usta i da obavite potrebne laboratorijske pretrage.
Da li inače uzimate neke lijekove ili bolujete od neke bolesti?

blazenka

Moje iskustvo glede afti: za vrijeme trudnoce i dojenja gotovo da ih uopce nisam imala, a inace je isto kao sto ste i vi naveli, po nekoliko na jeziku i po cijeloj usnoj supljini. Je li moguce da je pojava afti vezana uz hormone? Moja lijecnica tvrdi da je to virus, mozda me pojacani imunitet u trudnoci jednostavno bolje stitio od tog virusa?

Dr.sc.dr Suzana Brozovic

Pojava afti je vezana uz hormone jer se receptori hormona nalaze na sluznici usta. Mozemo reci da je sluznica osjetljivija zbog pada hormona-estrogena te da tada lakše nastaju afte. U takvih bolesnica moguća je i primjena estrogenskih otopina lokalno na sluznicu usta. Da lisam pomogla odgovorom? Da, uzrok afti je najvjerojatnije virus ali uz dodatne činitelje.

jasna

Postovana Dr. Brozović,

Upravo sam nedavno napravila kompletnu pretragu krvi i moja liječnica kaže da je sve u granicama normale. Inače već par mjeseci uzimam kontraceptivne tablete "Cilest" ali nisam primjetila da hormoni koji postoje u tabletama djeluju na afte (na moju veliku žalost). Ne bolujem niti od jedne bolesti a niti uzimam neke ljekove. Mislite li da u Rijeci postoji zavod za bolesti usta ??
Zahvaljujem

Dr.sc.Suzana Brozovic

Da, u Rijeci postoji takav zavod pri medicinskom fakultetu. Moja preporuka bi bila da se javite Dr. Sonji Ribarić Pezelj idući mjesec jer se ona trenutno nalazi u Zagrebu na našoj klinici. Ona će vam ordinirati terapiju i dati objašnjenja o vašoj bolesti. No, ukoliko ne postoje sustavne bolesti terapija će biti simptomatska.

Mirko

Imam sličan problem. Ne uzimam nikakve lijekove. Krvna slika je u redu. Bio sam i na terapiji u ............. na oralnoj patologiji međutim ni to nije pomoglo.

Dr.sc.Suzana Brozovic

Afte je nemoguće izliječiti, terapija je simptomtska. Teško mi je reći što je kod vas, možda stres ili familijarno pojavljivanje odnosno genetska predispozicija za pojavu bolesti. Ako ste u Zagrebu neka vam ne bude teško javite mi se u ambulantu u veljači utorkom i četvrtkom do 13 h. (poslije 17.02.02).

Mirko

Zanima me jos jesu li zarazne?
U kojoj ambulanti vi radite?

Dr.sc.dr.dr.S.Brozović

Afte nisu zarazna bolest i ne možete nikoga zaraziti.

Irena

Imam isti problem. AFTE! Nemoguće ih je se riješiti. Krvna slika mi je u redu , koristim Cilest znači estrogena imam dovoljno, Svako malo grgljam s kaduljom i koristim Salviol tabletice za dezinfekciju usta, ali ih svejedno ponovno dobivam i to najčešće kada se malo ugrizem npr. za jezik ili četkicom nadražim meso. Zbog afti sam i izgubila na težini i to već 6kg u 3 mjeseca jer jednostavno ne mogu jesti jer me afte bole. Kome se obratiti za pomoć i gdje (U Zagrebu)?