Oralna patologija

afte

leeloo

imam pitanje vezano uz pojavu afti
Naime, meni se periodicno , svakih 2-3 mjeseca javljaju afte, obicno manje, no ponekad su vece, te me jako smetaju i bole. zanima me da li pojava afti moze imati veze sa bulimijom, jer ja nazalost patim od te bolesti, pa me zanima da li je to dvoje povezano. isto tako, da li bulimija moze utjecati na povlacenje mesa za zubi?

hvala

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda

Poštovani,
bulimija pod kojom se podrazumijeva namjerno izazivanje povračanja svakako može uzrokovati oštečenje sluznice usta (mehaničke iritacije s posljedicom dekubitalnih ulkusa). Ukoliko su nastale patološke promjene koje opisujete stvarno afte one mogu biti posljedica sideropenične anemije (manjak željeza), što nije rijetkost kod bulimičara. Povlačenje zubnog mesa, odnosno njegova upala (gingivitis) također može biti pojava u osoba koje pate od bulimije.