Oralna patologija

slinovnice

zlatko

U unutrašnjosti usta oko usnica i ispod jezika su mi se pojavile kvržice (pretpostavljam da su to male žlijezde slinovnice) , ne bole me samo se ponekad malo povečaju , ali se slijedeći dan smanje,no nikada do normale.Dva tjedna prije oticanja sam počeo koristiti ginkgo pa me zanima dali je to alergijska reakcija. To je bilo prije dva mjeseca.

Doc.dr.sc. Dolores Biočina-Lukenda

Poštovani,
teško mi je reći ali mislim da je malo vjerojatno da se radi o alergijskoj reakciji na dati preparat. Pretpostavljam da se radi o galndularnom heilitisu, a nije isključena niti moguća upala koja zahvača male žlijezde slinovnice. U svakom slučaju morate se javiti oralnom patologu da bi se utvrdio točni uzrok ovioh promjena. Neisključuju se niti virusne upale koje zahvačaju žlijezde slinovnice uopće (npr. CMV infekcija) a niti neke moguće autoimune bolesti koje se sa svojim prvim znakovima mogu očitovati baš na opisani način.

Marija

Postovani,
mojoj mami su dijagnosticirali degeneraciju zlijezdi slinovnica, pa me zanima kakva je to bolest, kako se lijeci i kojim tijekom napreduje?
Hvala