Oralna patologija

aj'm sori, ali opet jezik

ime

Pozdrav!
Straznji dio jezika se bjeli - nekad vise, nekad manje, zavisi. Koristim Nistatin kapi, pa u trenucima kao da je jos gore. Ostruzem jezik koliko mogu, pretrpim, ali ga dobro isperem, i opet dzabe. Gljivice neke... Kada mi je doktor prepisao Nistatin, rekao je da je to kandida. Mada, koliko znam, jezik pece tada, a mene ne... Da li vi znate sta mi je, i kome da se obratim? I, samo da dodam, da kada oblizem kasiku, ima neprijatan miris zbog naslaga na straznjem djelu jezika.

Tadodje, doktor mi je jednom rekao - kakav je jezik, takav je i zeludac. Sta vi kazete na to?

Hvala....

Doc. dr. sc. Dolores Biočina-Lukenda

Poštovani,
kod Vas se najvjerovatnije radi o lingua villosa alba, o izduženim hiperkeratotičnim filifornim papilama jezika. Uzrok tomu uvjek je podražaj koji iritira osjetljivu sluznicu jezika. To može biti pušenje, pretjerano konzumiraje kave, vračenje želučanog sadržaja (gastroezofagealni refluks) pa čak i bolesti želuca kao što je gastritis. Svakako Vam savjetujem pregled kod oralnog patologa.