Oralna patologija

bakterije

azuro

Poštovani!
Urađen mi je bris usne šupljine i pronađena bakterija enterobacter species. Interesuje me na koji način te bakterije dospjevaju u usta, te kakve bolesti mogu prouzrokovati i dali je to prelazna bakterija, zbog mojih ukućana. Hvala.

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Poštovani,
enterobacter spp. nalazimo kao dio normalne flore, ali i potencijalnog patogena prvenstveno u mokracnom i probavnom sustavu. Mogu se naci u vodi, zemlji, otpadnim vodama itd.
Sve su to nacini na koje spomenuta bakterija moze dospjeti i u usnu šupljinu.
Nikada ne liječimo nalaz sam za sebe, već uzimajući u obzir anamnestičke podatke, kliničku sliku kod pojedinog pacijenta te njegove subjektivne smetnje.
Stoga najbolje da u sklopu svega rečenoga učinite pregled kod specijaliste oralnog patologa.
Srdačan pozdrav.