Oralna patologija

Bolne desni i kontracepcija?

Mala01

Poštovani,
Oduvijek sam imala problema sa aftama, već imam jako debeli karton na Stofax u ZG happy. Uspijevam ih kontrolirati jedino sa Belodermom u orabazi što dobijem na faxu.
Ali ono zbog čega vam pišem jer to da sam primijetila u zadnje vrijeme kako su mi desni jako bolne, i kod četkanja i općenito na dodir. Jedino što se promijenilo je da zadnja 3 mjeseca uzimam kontracepciju (yaz) pa me zanima je li moguće da to ima veze s time? Što se tiče afti, jednako ih imam kao i prije, znači tu i nisam primijetila neku razliku ni na bolje ni na lošije.
Hvala puno na odgovoru.

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Postovana,
hormonalne promjene se dovode u svezu s promjenama na gingivi, pa je tako moguce i da oralna kontracepcija uzrokuje iste. Trebalo bi za odredeni preparat koji uzimate pogledati registrirane nuspojave. Isto tako bi bilo uputno, ukoliko to niste napravili, posavjetovati se s Vasim ginekologom oko ovog pitanja te provjeriti hormonalni status kako bi dobili onu vrstu oralne kontracepcije koja najbolje odgovara Vama.