Oralna patologija

cista iznad zubi

zanimame55

pozdrav!evo ovako , prije 7 godina operirala sam cistu iznad jedinica gornje čeljusti.sad mi je ponovno na snimkama otkirvena cista u gornjoj čeljusti iznad dvice i trice.zanima me zbog čega nastaju ciste?strah me da ću svako malo otkrit novu...hvala

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Postovani,
ciste se mogu javiti u mekom tkivu ili u kosti, a sto se tice uzroka nastanka samih cista, oni su različiti. Preduvjet je nastanak epitelnog tkiva iz kojeg se kasnije razvija cista, a najvjerojatnije kao posljedica upale. Podjela cista je zaista opsezna i bilo bi najbolje da se javite specijalisti oralnom kirurgu, čije je ovo podrucje.
On ce nakon klinickog pregleda i uvida u RTG snimku moci objasniti kojeg je cista podrijetla te kako je odsraniti i umanjiti mogucnost recidiva (koji je kod cista dosta cest).