Oralna patologija

Dentalni implantat

piskaralo

Poštovana, htjela bih ići ugraditi dentalni implantant (nedostaje mi 1 zub), ali me zanima kakve su šanse ako dođe do upale da i ostali zubi nastradaju? Odnosno postoji li šansa da ošteti ostale (radi se o 5-ici).

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Poštovana,
kako za ugradnju implantata postoje određene indikacije, tako postoje i odrđene kontraindikacije.
Stoga je prije plana terapije potrebno uzeti detaljnu stomatološku, ali i medicinsku povijest bolesti.
Također, je potrebno napraviti klinički pregled prilikom kojeg će se procijeniti koje su još dijagnostičke metode potrebne prije ugradnje implantata.
Jedna od njih sigurno će biti RTG snimka na kojoj se vidi stanje parodonta i kosti.
Sve su to čimbenici koji mogu utjecati na odluku o ugradnji ili na mogućnost komplikacija nakon ugradnje implantata.
Također je važno, ako do ugradnje dođe, da poštujete pravila o održavanju oralne higijene kao i sva ostala uputstva od strane oralnog kirurga.
To će umanjiti mogućnost upale i komplikacija, mada je potrebno napomenuti da ne postoji 100%-na garancija da neće doći do periimplantitisa ili do odbacivanja implantata.