Oralna patologija

hpv

irea

je li se hpv može prenijeti i oralnim seksom, tj. nastaniti u ustima? ako da, koje pretrage treba obaviti da bi se ustanovio i kako se može liječiti u ustima i gdje? Hvala

Mr.sc.dr. Dolores Biočina-Lukenda

HPV (Human papillomavurus) se može prenjeti seksualnim kontaktom (oranim seksom) i izazvati upalu na sluznici usta. Manifestira se kroz nekoliko kliničkih slika, najčešće kao pojava sitnih bradvičastih tvorbi. Upalu izazvanu ovim virusom moguće je i najsigurnije potvrditi uzimanjem brisa sa sluznice i postojeće lezije, te metodom genotipizacije dokazati prisutstvo ovog virusa. Pretragu je moguće napraviti na Kliničkom zavodu za bolesti usta, Stomatološke klinike Zagreb.