Oralna patologija

infekcija usne šupljine

osječanka23

Poštovana, prije od prilike 4-do 5 tjedana pojavio mi se mali mjehuric u usnoj supljini, donjem kutu usta,bezbojni i nije me niti malo bolio, nakon jedno 2 tjedna

nakon sto se pojavio, ja sam ga zagrizla i iz njega je iscurila kiselkasta bezbojna tekucina, i nakon toga je na tom mjestu bilo bjela tockica koju sam ja tretirala apipro dent sprejem na bazi propolisa, ali u tome nisma bila uporna, nego nakon 2 dana sam prestala to koristiti, da bi se nakon toga ponovno pojavio isti taj mjehuric koji sam ja

ponovno zagrizla i opet je iscurila kiselkasta tekucina, te sam ponovila nacin lijecenja. Buduci da se ta "ranica" smanjivala ali ne i prolazila, otisla sam prije 4 dana kod doktorice opce prakse, ona bas nije bila sigurna u dijagnozu i dala mi je Betadine tekucinu i Daktarin oral gel koji sam koristila 2 i pol dana, nakon toga sam primjetila
da mi je unutrasnji dio gornje usne malo natekao i pomislila da je to reakcija na gel te ga prestala koristiti. Danas sam otisla kod svog stomatologa koji mi je rekao da po njegovom misljenju je riječ o infekciji usta ali ne bi mogao znati točan uzrocnik, i da je crvenilo na gornoj usni vjerovatno alergijska reakcija te da u naredna 2 dana usta ispirem nezaslađenim čajem od kamilice i betadine tekucinom, i ukoliko nema napredka da dodjem, pa da bi onda trebali poduzeti daljnje korake, mozda na odjel maksilofacijalne kirurgije. Ja jos uvijek kada prolazim jezikom po usnoj supljini osjetim taj mjehuric, ili tockicu, ne znam kako bi to nazvala jer se sad smanjila na velicinu igle, ali me brine sto to tako dugo traje i takodjer me brine hoce li opet narasti taj mjehuric.

Zanima me Vase misljenje, ako mozete ista reci na ovo, bez da vidite...Hvala unaprijed na odgovoru

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Postovana,
mjehuric kakav navodite moze biti mucocela, odnosno zastopana mala zlijezda slinovnica koja cesto nastaje kao posljedica traume (primjerice ugriz u donju usnu ili obraz), a spontano se prazni i ponovno puni. Ponekad se spontano povuce, a ponekad je potrebna kirurska terapija.
Ali moze se raditi takoder o nizu patoloskih promjena te je bez klinickog pregleda i dijagnostike nemoguce uspostaviti dijagnozu.
Svakako otidite na pregled kod specijaliste oralne patologije (oralne medicine).