Oralna patologija

kiretaza

Snezana

Postovani,
Preporucena mi je kiretaza i evo prosla sam drugu od zakazane devet ili deset. Prvih dva, tri dana nakon prve nisam osjetila bol, ali zatim prilikom jela osjecala sam nelagodu, bol u vidu probadanja milion iglicama. Gingiva oko petice, sedmice (donje) postala je otecena i bolna ne samo prilikom jela, nego i na dodir (jezikom). Prilikom druge kiretaze, koja je bila zakazana 6 dana nakon prve, osjetila sam bol, ne velika ali bila je prisutna i napomenula sam za bol i otecenost, rekla je da nece raditi oko te zube, ali ipak jest. Dali je preporucljivo raditi kiretaze oko tako otecene, crvene i bolne gingive, koje su postale takve poslije prethodne kiretaze? Postoje li neke komplikacije od ovakvu vrstu tretmana? Sljedeca je zakazana za dva dana-receno mi je da ih je preporucljivo raditi na dva dana.

Doc. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda

Poštovani,
komplikacije parodontene kiretaže moguće su kao što su moguće i komplikacije pri bilo kojem drugom kirurškom zahvatu. Sam postupak kiretaže i ima za svrhu izliječenje bolne, otečene i upaljene gingive.