Oralna patologija

Molim pomoc!

BlackOUT

Ovako je pocela prica. U 11 mjesecu sam isao na gastroskopiju i nalazi su mi bili u redu imao sam jedino povisenu zelucanu kiselnu. I piso sam kontrolor jedno vrijeme.
Nakon tih mjesec dana nakon Bozica jedno 2-3 dana jezik mi je bio crven i bolio je kao da sam ga spurio vrucom juhom dok jedem. I pojavili su mi se kao neki mali plikovi crvene boje. Doktor opce medicine je rekao da su to gljivice. I dao mi je 2 paketa rojazola. To sam pio. I te gljivice su se makele ali ostale su neke na straznjem dijelu jezika i pojavile su se bijele naslage na jeziku. Da bi opet 31.04.2011 moj brat dobio menigokoknu sepsu. I morali smo svi piti rifampicin. Nakon toga opet bolni jezik i crven ko paprika. I opet ti mali plikovi (gljivice) i sad bijele naslage na jeziku. Mozda nisam upotrebljavao rojazol dobro pa su mi jos ostala na straznjem dijelu jezika.. Ako mi mozete objasniti o cemu se kod mene zapravo radi. I zasto se toga tesko rijesiti i zbog cega sam dobio to? I dali se radi o gljivicama? Po ovim mojim simptomima?

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Postovani,
moguce je da se radi(lo) o gljivičnoj infekciji (najcesce kandidijazi), pogotovo što su se promjene na jeziku i simptomi javili nakon upotrebe antibiotika. Dijagnoza kandidijaze postavlja se na temelju kliničke slike te se potvrđuje pozitivnim nalazom mikološkog brisa. Postoji više kliničkih oblika kandidijaze, što znači da u ustima nalazimo različite kliničke slike i različite promjene (od žućkasto bijelih naslaga koje se daju sastrugati do crvene atrofične sluznice) ovisno o obliku.
Svakako je potrebno da se idući put odmah po pojavi simptoma javite specijalisti oralne medicine (oralne patologije) koji će uzeti detaljnu anamnezu te na temelju nje, kliničkog pregleda i rezultata mikološkog brisa moći uspostaviti ispravnu dijagnozu i samim time propisati odgovarajuću terapiju.

Marta001

Postovani, na donjem dijelu jezika, blizu grla, su mi se pojavili kao plikovi, izrasline jednake boje kao i jezik. Ne smetaju mozda na jaci stisak malo malo zabole. Uz to desni krajnik mi je malo natecen. Trenutno nisam u mogucnosti otici kod ljecnika jer nisam u svom gradu. Zanima me sto bi to moglo biti ida li moze bit opasno. Unaprijed hvala.

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Poštovana,
moguće da se radi o hiperplaziji (uvećanju) lingvalne tonzile, nakupine limfnog tkiva koja se normalno nalazi na stražnjoj trećini jezika.
Najbolje je napraviti pregled kod spec.oralnog patologa, a ukoliko imate problem i s tonzilama i ždrijelom, pregled savjetujem i kod specijalista otorinolaringologije.
Srdačan pozdrav.

bbc

Poštovani,

Molim Vas za pomoć jer nigdje nemogu dobiti neki odgovor koji bi mi pojasnio što i kako dalje napraviti.

Naime imam paradontozu,bar mi je tako stomatolog rekao, povlači mi se zubno meso prema gore i ponekad nastupi i krvarenje, međutim ne često. Nemam nikakvih bolova u zubima, ne pomiču mi se, izrazito su mi ravni i bijeli jer ih stvarno održavam da mi je čak i sam stomatolog rekao da dugo nije vidio tako čvrste i bijele zube kao moje i rekao pošto nemam bolova i ne klimaju mi se i takvo krvarenje je povremeno samo da nema potrebe za nekim rigoroznijim lječenjem već mi dao zubnu pastu Parodontax(zelene boje) i rekao da ćemo time to riješiti...Upotrebljavam ga 2 puta dnevno(ujutro i navečer), koristim meku četkicu, Međutim sada je već prošlo 2 tjedna,a ja ne primjećujem nikakav pomak zato Vas i molim za savjet, dali dobro primjenjujem pastu, jer u svezi upotrebe nitko mi nije rekao ništa pa je primjenjujem na navedeni način kao i svaku drugu zubnu pastu do sada. Dali bi trebala još nešto možda poduzeti ili koristiti u svezi toga ili da jednostavno budem strpljiva i da očekujem da će se možda nešto pamaknuti na bolje s vremenom?

Unaprijed hvala na Vašem odgovoru i srdačno Vas pozdravljam!

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Poštovana,
niste napisali koliko godina imate, ali po svemu pretpostavljam da ste mlađe životne dobi. Iz tog razloga, kao i zbog čvrstih, bijelih zubi koje navodite, teško mi je povezati da se uistinu radi o parodontozi. Povlačenje zubnog mesa koje spominjete kod Vas su vjerojatno recesije gingive- dakle, povlači se zubno meso, ogoljava korijen zuba, ali bez upalnih promjena pridružujućeg tkiva koje je karakteristično za gingivitis i parodontitis. Ako je u pitanju to, trebali bi dobiti upute u način četkanja jer su recesije kod mlađih osoba najčešće uzrokovane nepravilnim (grubih horizontalnim) četkanjem ili nepravilnim smještajem zuba te ortodontskim intervencijama. Mnogo je važnije da održavate redovitu higijenu i da pravilnom tehnikom četkate nego sama pasta koju koristite. Ona sama po sebi ne može napraviti čudo, ma koliko Vi čekali. Recesije se nažalost ne mogu vratiti (osim nekakvim kirurškim tehnikama i zahvatima), ali možete spriječiti njihovo napredovanje i nastanak novih.
Možete posjetiti spec. parodontologa da kliničkim pregledom uvidi o čemu se kod Vas doista radi i napravi adekvatnu terapiju.