Oralna patologija

most

Marko

Da li se moze gornja sestica koja je vec jednom lijecena,a sad se pojavio proces ponovo pokusati lijeciti?Sa te ,desne strane, nemam 4,5 i 7,pa bih zelio da sacuvam tu sesticu i uradim most.Da li je to moguce?

Doc.dr.sc. Dolores Biočina Lukenda

Može se napraviti revizija starog liječenja.
Ipak postoje i određeni preduvjeti koji ocjenjuju vrijednost takvog zuba.
Postavlja se pitanje kakav je status parodonta takvog zuba koji je u principu sam (budući navodite da nemate 17, 15 i 14 ). Takv zub (odnosno njegov parodont) trpi velika opteračenja što je najvjetrojatnije i uzrok procesa koji navodite.
Svakako potreban je speijalistički pregled i odstrane endodonta i parodontologa koji će procjeniti stanje navedenog zuba.