Oralna patologija

?

Dino

Koliki je vijek trajanja jednog mosta?Da li se npr. u slucaju da most pukne moze ponovo napraviti most?

Doc.dr.sc. Dolores Biočina Lukenda

Koliki je vijek trajanja jednog mosta?
Zaista zanimljivo pitanje. U praksi je viđeno mastova (fiksnih protetskih nadomjestaka) koji su trajali kratko (dvije-tri godine) pa do onih koji su svoju funkciju obavljali i duže od petnaestak godina.
Koliko će neki most dugo trajati ovisi prije svega o stanju nosača mosta, dakle o stanju parodonta zuba koji nosi most, dalje o usklađenosti zagriza (međusoban pravilan odnos zubiju i uskalđenost funkcije čeljusti), i konačno pravilno i temeljito održavanje oralne higijene.
U principu jedan most može trajati oko pet godina nakon čega je potrebno savjetovati se sa specijalistom stomatološke protetike (odnosno stomatologom koji je radio taj most) i koji će na temelju pregleda procjeniti vrijodnost mosta i odlučiti o njegovoj sudbini.