Oralna patologija

Pljuvačka žlijezda

Đuro

Ispod desne čeljusti ispod kutnjaka neprekidno mi je nateknuta pljuvačka žlijezda. Oteklina je veća ili manja, ali je stalna. Kada je veća, onda i boli. Obično je veća kada me napadaju razne viroze i sl. bolesti. To stanje traje par godina.

Bio sam kod otolaringologa zbog bolesti ušiju. Usput sam ga pitao što se to događa s mojom desnom pljuvačkom žlijezdom. On ju je popipao i rekao da ta oteklina ne predstavlja nikakav problem. Nije mi preporučio ništa u vezi s liječenjem te otekline, odnosno žlijezde.

Par dana iza toga žlijezda je ponovno jače natekla i počela ponovno da me boli. Što da radim?

Mnogo Vam hvala na odgovoru!

Dr.sc. Suzana Brozović

Trebalo bi provjeriti da li se radi o žlijezdi slinovnici ili o limfnom čvoru. Obično se povečani limfni čvorovi nalaze uz upale vezane u tom području-zuba, parodonta,... Svakako to treba pregledati potvrditi o ćemu se točno radi. Ukoliko se doista radi o slinovnicama tada treba i ordinirati terapiju-ali to samo uz pregled i obradu. Trebali bi se javiti kod specijaliste oralne medicine, ali ne znam gdje živite pa vam to ne mogu preporučiti. Ukoliko ste u Zagrebu ili možete doći javite mi se na Zavod za bolesti usta, Stomatološki fakultet-četvrtkom.