Oralna patologija

Prijenosne bolesti

Maja

Što točno uzrokuje karijes i ostale tipične bolesti zubiju, i je li ih moguće oralno prenositi?

Doc.dr.sc. Dolores Biočina-Lukenda

Karijes je posljedica međusobnog preklapanja: loše higijene usta, neprestanog konzumuranja ugljkikohidrata (šečeri) i djelovanja bakterija koje u tim šečerima nalaze idealno hranilište. Opisane stvorene naslage na zubima dalje zahvačaju zubno meso i parodont dovodeći do nastanka upale odnosno parodntne bolesti (klimavost zuba i ispadanje). Održavanje higijene jedini je način kojim spriječavamo nastanak ovih problema.
Karijes i "ostale tipične bolesti zubiju" NE MOGU SE ORALNO PRENOSITI, ali navike i stavovi o održavanju oralne higijene DA.