Oralna patologija

sluznica

ivana

Poštovana doktorice,
pročitala sam da može doći do promjene pH sluznice usta ako u zubima postoji višak metala?! Molim Vas da mi objasnite koji su simptomi i kakve su poslijedice,
unaprijed zahvaljujem.

Doc. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda

Poštovani,
zbog prisutnosti različitih vrsta materijala u ustima može doći do pojave galvanizma, budući je slina predstavlja elektrolit, a to je slučaj ukoliko se mjerenjem ustanove vrijednosti iznat 100mV. Nalaz takvih "struja" u ustima može dovesti do pojave patoloških promjena na sluznici usta od ulceracija do hiperkeratoze. Osnovni simtom je osjećaj peckanja i zatezanja u ustima. Izmjenomom amalgamskih ispuna na zubima kompozitnim, te ujednačavnjam matrijala u ustima simtomi nestaju.