Oralna patologija

ucestala pojav afti

masa

poštovani,
već skoro godinu dana svako malo mi se na jeziku pojavljuju nove afte. javljaju se gotovo uvijek na istim mjestima, traju nekoliko dana, zatim se povuku, pa za par dana ponovo izbijaju. da ne spominjem koliko su bolne.
oduvijek sam anemična, ali zadnja dva puta kad sam vadila krv, željezo i nije bilo tako nisko kako zna biti, a i sama krvna slika nije loša. željezo mi ja zadnji put bilo 7.
muče me također i preobilne mensturacije. negdje sam pročitala da pojavu afti mogu uzrokovati i hormoni.

zanima me što mi je raditi i kome se obratiti jer moja dr. opće prakse ne zna kome bi me uputila.

unaprijed zahvaljujem!

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Poštovana,
rekurentni aftozni stomatitis je poremećaj koji karakteriziraju ponavljajuce ulceracije na sluznici usne šupljine.
Afte nisu zarazne ni prijenosne, nisu bakterijski ni virusni poremećaj kako mnogi smatraju, već je u podlozi bolesti autoimuni poremećaj.
Pojavu afti može pospješiti manja trauma, menstruacija, infekcije gornjih dišnih putova ili kontakt s određenom hranom.
Mogući uzročni čimbenici su nedostatak željeza, folata ili vitamina B12, zatim u nekim slučajevima druge bolesti probavnog sustava (pr.celijakija).
Svakako se javite specijalistu oralne medicine (centri u Splitu, Rijeci i Zagrebu) jer u Vašem slučaju potrebno će biti možda napraviti i nekakve dodatne pretrage, a svakako i dati ispravnu terapiju koja će Vam smanjiti tegobe i ubrzati proces cijeljenja.

Supergirl

htela sam da pitam sta ima razlika izmegju hpv virusa na usnama i aftima unapred hvala

Prof. dr. sc. Dolores Biočina Lukenda, dr. med. dent.

Postovana,
ne razumijem bas Vase pitanje, ali ako sam dobro shvatila- zanima Vas razlika izmedu infekcije HPV-om i afta?!
Afte su autoimuni poremecaj za koji se tocan uzrok ne zna, ali postoje brojni predisponirajuci cimbenici koji se dovode u svezu s pojavom afti, narocito ucestalih i recidivirajucih (ponavljajucih) afti, dok je HPV virus koji se povezuje s odredenim patoloskim promjenama na sluznici usne supljine kao sto su primjerice oralni papilomi i bradavice. Dakle, radi se o virusnoj infekciji.