Oralna patologija

Zadah

Mr.X

Postovani;
sta bi mogao biti uzrok tome sto imam jako 'bijel' jezik, s tim da na njemu nema nikakvih 'brazdi' kao kod drugih ljudi?
I jos vrlo mucim sa losim zadahom, iako nemam pokvarenih zuba, niti neki problem sa zelucem.
Jednostavno ne mogu pronaci uzrok!

Hvala vam unaprijed.

Dr.sc. Dolores Biočina-Lukenda

Poštovani,
morate znati da svi nismo isti, kao što se razlikujemo prema boji očiju, kose, obliku nosa..., tako se razlikujemo i prema nekim morfološkim osbinama, npr. jezika. Jezik kod svih ljudi nije isti, neki ljudi mogu imati "brazde", a neki ne. Tako izbrazdan jezik ne predstavlja patološku promjenu i naziva se fisurastim jezikom. Prema tome imati fisurasti jezik ne znači obavezno imati i "bijeli" jezik. A ovako bijeli jezik kako Vi navodite posljedica je pojačane keratinizacije sitnih nitastih papila i odraz je jednog vida samozaštite, nježne sluznice jezika. Tako oblaženi jezik uz prisutan zadah, ukoliko su zubi i parodont zdravi i sanirani, moguće je posljedica ili upale gornjih dišnih puteva (kataralni stomatitis), ili stvarno gastričnih problema jer jezik je početni dio i jednog i drugog sustava. Da li se radi o nečem trećem, teško mi je postaviti dijagnozu bez kliničkog pregleda.
Preporučila bih pregled kod specijaliste oralnog patologa u Stomatološkoj Klinici KBC-Zagreb, Odjel za bolesti usta, odnosno u nekoj drugoj specijalističkoj ustanovi (Stomatološka poliklnika Zagreb, Stomatološka poliklinika Split).