Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

Fiksni aparatic

imam 15 godina i ranije sam jedno kratko vreme nosio mobilan aparat i nisam imao nikakve koristi. a sada su mi zubi u istom stanju kao i pre u gornjoj vilici razmaknuti a u donjoj zbijeni. Da li bi ja trebao nositi fiksni aparatic?
Na koliki vremenski period? iz esteckih ili funkcionalnih razloga?

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Rastresiti zubi obično otežavaju izgovaranje nekih suglasnika (pogotovo c,z,s) ili onemogućuju pravilno gutanje. S druge strane što se estetike tiče danas je opće prihvaćena ideja pravilno postavljenih zubi iako lagano rastreseni zubi mogu simpatično pridodati pečat osobnosti pojedinca. Stoga ukoliko nemate velikih funkcijskih i fonetskih (govornih) odstupanja a svi ostali zubi su u dobrim odnosima moguće je da Vam ne treba fiksni aparatić. Preporučujem da se konzultirajte se s ortodontom "uživo", da provjerite još jednom da li ima koji od gore navedenih nedostataka i da u relativno kratkom vremenu rješite problem nošenjem fiksnog aparatića ili jednostavno potvrdite ne postojanje potrebe. Koliko dugo bi trebali nositi aparatić, bez pregleda ne bih mogao sa sigurnošću tvrditi.
Srdačan pozdrav