Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

Frenulotomija

suncica

Poštovani;
moj sin star 7 i pol , ima diabetes a nedavno mu je od stomatologa- ortodonta preporučeno da uradi frenulotomiju ligamenta između gornje usne i sjekutića. Mene zanima kakva je točno to operacija pod lokalnom ili općom anesteziom i kakav je oporavak, te da li ima nekih komplikacija obzirom na to da je diabetičar.
Srdačan pozdrav.
Hvala!

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Frenulektomija je doista bezazlen zahvat i zadatak mu je pomicanje hvatišta frenuluma (veze između usne i zubnog mesa) s ciljem da se oslobodi prirodno spajanje razmaknutih sjekutića (diastema mediana). Zahvat se obavlja u lokalnoj anesteziji i naknadni oporavak je unutar par dana budući da se rez osigurava sa nekoliko šavova. Mrvicu nelagode i pojačana oralna higijena najviše je što će Vas možda smetati. Ukoliko je Vaše dijete pod kontrolom svog općeg liječnika ili specijaliste ne bi trebalo biti problema što je dijabetičar. Svakako potražite i drugo mišljenje o potrebi zahvata jer je isti moguće učiniti i na kraju prve faze nicanja mješovitog zubala oko 9 te godine kad bi se možda hvatište frenuluma moglo podići samo od sebe prirodnim rastom zubi prema središnjoj liniji....
Srdačan pozdrav