Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

Mobilni aparat kod jedanaestogodišnjaka

zaratinka

Godinama se doslovno natežem sa stomatologom mog sina o odlasku ortodontu i potrebi nošenja aparata za ispravljanje zubi.Njegov stomatolog je uporno tvrdio da nema žurbe te da pričekamo da mu izrastu svi stalni zubi.Napokon smo u rujnu otišli do ortodonta gdje mi je žena rekla da smo došli u zadnji tren jer je donja vilica povučena unatrag i da se ta anomalija uspješno rješava do kraja 12. god.Ponudila mi je mobilni aparatić(fiksni nije ni spominjala) koji košta 1000kn..Zanima me kako izgleda taj aparatić jer mi je rekla da drži donju i gornju vilicu skupa,dok bude govorio zube neće moći odvajati--s tim da treba što više govoriti dok je bude nosio i skidati je samo kada jede i pije.Mora je nositi 24h.Također me zanima hoće li taj aparatić osim vilice ispraviti i zube koji su malo "zgužvani"? Unaprijed zahvaljujem na Vašem odgovoru.

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Aparatić koji Vam je predložen zovemo bimaksilarni (dakle za obje čeljusti) i najčešće se iz te grupe koristi aktivator. Aktivator je dakle veliki komad plastike koji u određenom položaju drži gornju i donju čeljust u trenutku kad se u njega zagrize. Metoda je terapije, kojom se koristi većina ugovornih ortodonata, prednosti mu je manja cijena koštanja ali su nedostatci nedovoljna kontrola pomaka i nepouzdanost rezultata jer uvelike ovisi o kooperaciji pacijenta koja je rijetko zadovoljavajuća. Za razliku od tih kolega, ne mali broj kolega, uglavnom privatnih ortodonata, koriste se i fiksnim ortodontskim aparatićem u zbrinjavanju takove anomalije i upravo trenutak kad su svi zubi iznikli je pravi trenutak za terapiju. Kod fiksnog aparatića nedostatak je veća cijena ali je zato rezultat i kontrtola događaja uvelike kvalitetnija.
s štovanjem....