Ortodoncija

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Ortodontska ordinacija dr. Aleksandar Gulin
Zagreb, Republike Austrije 35

Umnjaci i pomicanje zubiju

Mantia

Poštovani,
danas imam 21 godinu i fiksni aparatić sam nosila od 16te do 17te godine s odličnim rezultatima. retencijsku terapiju sam provodila otprilike 6 mjeseci i nakon toga prestala, jer nije bilo nikakvih promjena. no u posljednjih 6 mjeseci su s početkom rasta umnjaka se zubi počeli ponovo krivit i vračat na staro. već tjedan dana nosim retencijski aparatic koliko mogu (iako je to besmisleno vjerojatno) i s njim pokusavam zamjenit mobilni, a zubi se bez problema vračaju u izravnato stanje na pola dana ili slični vremenski period. zanima me koliko smisla ima takva prevencija i koje su mi opcije ako nema kao prvo, i kao drugo, iskrivljenje je bilo toliko drasticno da je prvu vecer retenc napuknuo na ocnjacima te se pitam da li je moguće napravit novi po postoječem (sumnjam da mi ortodont jos cuva kalup nakon 5 godina)... najiskrenije, nebih nikakav fiksni aparatic opet stavljala, u bilo kojem obliku, jer imam neugodno iskustvo da se tokom korekcije prijašnje upalio živac u jednoj od gornjih šestica, nakon tog sam morala popravit zub, da bi ga ortodont prilikom skidanja bravica prepolovio!!! tako da ja više nemam gornju šesticu, samo nadogradnju plombe na korjen, i uistinu ne zelim prolazit kroz slicne situacije jos jednom...
unaprijed hvala

Aleksandar Gulin, dr. med. dent.

Poštovana
umnjaci ponekad znaju raditi probleme koje navodite i mozda bi najbolje rješenje bilo napraviti konzultacije s ortodontom da se procijene mogućnosti reakcija na sadašnje stanje. U obzir dolaze redovna nošenja retainera dok se situacija ne smiri, vađene umnajka kao trajnije rješenje, te najizglednije ispravljanje putem postojećeg retainera i zatim fiksiranje stanja ljepljenim retainerom s jezične strane zubi u regiji od očnjaka do očnjakahappy